Quant Quiz Questions For SBI PO & CLERK : Part – 18

Quant Quiz Questions For SBI PO & CLERK : Part - 18

Quant quiz

This quiz contains 5 questions on caselet DI and 5 questions from Number Series and you can expect questions being asked from these topics. Try to attempt this quiz as it is important for upcoming banking and insurance exams point of view.

Directions (Q. 1-5) Caselet DI

There are 7200 students studying in an Engineering College. The ratio of boys to girls is 7:5, respectively. All the students are enrolled in six different specialization viz., B.Tech (Computer Science), B.Tech (Electronics), B.Tech (Electrical), B.Tech (Mechanical), B.Tech (Civil) and B.Tech (Textile). 22% of the total students are in B.Tech (Civil). 16% of the girls are in B.Tech (Electronics). 18% boys are in B.Tech (Electrical). Girls in B.Tech (Textile) are 30% of the girls in B.Tech (Electronics). 15% of boys are in B.Tech (Computer Science). Boys in B.Tech (Electronics) are 50% of the girls in the same. 15% of the girls are in B.Tech (Mechanical). The ratio of the boys to girls in B.Tech (Textile) is 3:1 respectively. 24% of the total numbers of students are in B.Tech (Computer Science). The ratio of boys to girls in B.Tech (Mechanical) is 12:5 respectively.

Q1. What is the total number of students enrolled in B.Tech (Electrical)?

(a) 1062

(b) 1530

(c) 1584

(d) 1728

(e) 1800

Q2. Number of girls enrolled in B.Tech (Computer Science) forms approximately, what per cent of total number of students in college?

(a) 7%

(b) 13%

(c) 15%

(d) 22%

(e) 24%

Q3. What is the total number of girls enrolled in B.Tech (Civil)?

(a) 144

(b) 306

(c) 365

(d) 480

(e) 522

Q4. Number of boys enrolled in B.Tech (Mechanical) forms, what per cent of the total number of girls enrolled in B.Tech (Electronics)?

(a) 187.5%

(b) 200%

(c) 212.5%

(d) 225%

(e) 232.5%

Q5. What is the total number of boys enrolled in B.Tech (Textile)?

(a) 240

(b) 432

(c) 630

(d) 756

(e) 810

Directions (Q.6-10): Missing number series

Q6. 5, 8, 12, 18, 27, ?

(a) 39

(b) 40

(c) 41

(d) 42

(e) 43

Q7. 2, 10, 30, 68, 130, ?

(a) 210

(b) 215

(c) 222

(d) 228

(e) 235

Q8. 142, 133, 115, 88, ?

(a) 50

(b) 53

(c) 55

(d) 51

(e) 52

Q9. 3, 8, 18, 38, 78, ?

(a) 158

(b) 154

(c) 150

(d) 162

(e) 166

Q10. 6, 3, 3, 6, 24, ?

(a) 184

(b) 186

(c) 188

(d) 190

(e) 192

Solutions: (1-5)

Let’s try to find out the information from given data and formulate a table based on that.

Number of student in the college = 7200

Number of boys = 7/12 × 7200 = 4200

Number of girls = 5/12 × 7200 = 3000

Number of students in B.Tech (Civil) = 22% of 7200 = 1584

Number of girls in B.Tech (Electronics) = 16% of 3000 = 480

Number of boys in B.Tech (Electrical) = 18% of 4200 = 756

Number of girls in B.Tech (Textile) = 30% of 480 = 144

Number of boys in B.Tech (Computer Science) = 15% of 4200 = 630

Number of boys in B.Tech (Electronics) = 50% of 480 = 240

Number of girls in B.Tech (Mechanical) = 15% of 3000 = 450

Number of boys in B.Tech (Textile) = 3/1 × 144 = 432

Number of students in B.Tech (Computer Science) = 24% of 7200 = 1728

=> Therefore, Number of girls in B.Tech (Computer Science) = 1728 – 630 = 1098

Number of boys in B.Tech (Mechanical) = 12/5 × 450 = 1080

Number of boys in B.Tech (Civil) = Remaining number of boys

= 4200 – (756+630+240+432+1080)

= 4200 – 3138 =1062

=> Therefore, Number of girls in B.Tech (Civil) = 1584 – 1062 = 522

Number of girls in B.Tech (Electrical) = Remaining number of girls = 3000 – (480 + 144 + 450 + 1098 + 522) = 3000 -2694 = 306

SUBJECTS NUMBER OF BOYS NUMBER OF GIRLS
B.Tech (Electronics) 240 480
B.Tech (Electrical) 756 306
B.Tech (ENTREPRENEUR) 432 144
B.Tech (FINANCE) 630 1098
B.Tech (OPERATIONS) 1080 450
B.Tech (MARKETING) 1062 522
Total 4200 3000

S1. From the table, it is clear that total number of students enrolled in B.Tech (Electrical) = 756 + 306 = 1062

S2. Number of girls enrolled in B.Tech (Computer Science) = 1098

=> Required Percentage = 1098 / 7200 × 100% = 15.25% = 15%

S3. Number of girls enrolled in B.Tech (Civil) = 522

S4. Number of boys enrolled in B.Tech (Mechanical) = 1080

Number of girls enrolled in B.Tech (Electronics) = 480

=> Required Percentage = 1080/480 × 100% = 225%

S5. Total number of boys enrolled in B.Tech (Textile) = 432

Solutions: (6-10)

S6. Ans. (b)

S7. Ans. (c)

S8. Ans. (e)

S9. Ans. (a)

S10. Ans. (e)

For more Quant Quizzes for SSC / Bank / Railway exams, visit www.takshilalearning.com

Learn more quizzes here for Competitive exam preparation

All updates Quant Quizzes List

All Updated English Quizzes List

All Updated Reasoning Quizzes List

Online test series for bank po

Follow us on a Social media

Quant Quiz Questions For IBPS PO & CLERK : Part - 17 Quant Quiz Questions For IBPS PO & CLERK : Part - 17 Quant Quiz Questions For IBPS PO & CLERK : Part - 17 Quant Quiz Questions For IBPS PO & CLERK : Part - 17Quant Quiz Questions For IBPS PO & CLERK : Part - 17

Follow us on Blogarama

Call us: 8800999280/8800999284 or fill the form for any other details:

 

<

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
February 7, 2019

0 responses on "Quant Quiz Questions For SBI PO & CLERK : Part - 18"

Leave a Message

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021-22 Takshila Learning. All Rights Reserved.
Request Callback
close slider
For course & fee related queries, Leave your details and our counsellor will get back to you or Call us at 8800-999-280
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.