
Latest Online Quant Quiz For SSC CGL , CHSL & Banking Exams
Directions (1-5): Study the following table carefully and answer the given questions:
The number of various crimes, as supplied by national crime record, reported in different states in the year 2012-13.
Dist. Stalking Assault Theft Murder Criminal Trespass
Bihar 352 496 265 132 332
MP 376 225 216 125 115
UP 85 125 53 56 57
HP 10545 3652 12224 354 10128
AP 445 225 252 173 154
Delhi 473 576 675 764 852
Haryana 245 256 257 261 263
Rajasthan 273 276 278 252 353
Q1. The total number of various crimes in HP is
(a) 37803 (b) 38903 (c) 37903 (d) 36903 (e) 37003
Q2. Find the ratio of Stalking and Assault in UP to Theft and Criminal Trespass in Haryana.
(a) 28 : 51 (b) 21 : 52 (c) 52 : 21 (d) 14 : 55 (e) 55 : 14
Q3. Find the approximate average of Murder and Theft in all the eight states together.
(a) 1141 (b) 1132 (c) 1311 (d) 941 (e) 1021
Q4. The total number of Assaults and Murders together in Bihar is what per cent of the total number of crimes in that state?
(a) 29.82% (b) 39.82% (c) 25% (d) 21.82% (e) 25.5%
Q5. Find the difference between the number of various crimes committed in Bihar and that in Rajasthan.
(a) 105 (b) 98 (c) 145 (d) 139 (e) 104
Directions (6–10): What will come in the place of the question mark (?) in the following number series?
6. 48, 23, ?, 4.25, 1.125
(a) 10.5 (b) 10 (c) 2.5 (d) 11 (e) None of the above
Q7. 2, 15, 41, 80, 132, ?
(a) 197 (b) 150 (c) 178 (d) 180 (e) None of the above
Q8. ?, 15, 75, 525, 4725, 51975
(a) 5 (b) 10 (c) 8 (d) 6 (e) None of the above
Q9. 4, 19, 49, ?, 229
(a) 75 (b) 109 (c) 65 (d) 169 (e) None of the above
Q10. 840, ?, 420, 140, 35, 7
(a) 408 (b) 840 (c) 480 (d) 804 (e) None of the above
1. (d); Total No. of crimes in HP = 36903
2. (b); Ratio = 210 : 520
= 21 : 52
3. (e); 1021
4. (b); Required = 39.82%
5. (c); Required difference = 1577 – 1432 = 145
6. (a); ÷ 2 – 1 = 23, ÷ 2 – 1 = 10.5, ÷ 2 – 1 = 4.25……
7. (a); 2 + 13 = 15, 15 + 26 = 41, 41 + 39 = 80, 80 +
52 = 132
132 + 65 = 197
8. (a); 51975 ÷ 11 = 4725, 4725 ÷ 9 = 525,
525 ÷ 7 = 75, 75 ÷ 5 = 15,
15 ÷ 3 = 5
9. (b); 4 + 15 = 19, 19 + 30 = 49, 49 + 60 = 109,
109 + 120 = 229
10. (b); 840 ÷ 1 = 840, 840 ÷ 2 = 420, 420 ÷ 3 = 140,
140 ÷ 4 = 35, 35 ÷ 5 = 7
For more Quant quizzes for SSC / Bank / Railway exams, visit www.takshilalearning.com Learn more quizzes here for Competitive exam preparation All Updated Quant Quizzes , Reasoning Video Lectures at Takshla Learning & Online Banking Classes with the best faculty.
Follow us on a Social media
Call us: 8800999280/8800999284 or fill the form for any other details:
Tag- Online Quant Quiz For SSC / Online Quant Quiz / Latest Quant Quiz For SSC / Online Quant Quiz For RRB / Quant Quiz For IBPS / / Online Quant Quiz For SBI / Online Quant Quiz For SSC CGL / Online Quant Quiz For SSC CHSL
0 responses on "Online Quant Quiz For SSC , IBPS Part – 59"